GO UP

Packrafting v Škótsku. Rieky, lochy, more, whisky.

Škótsko a packrafting

Packrafting začal byť v Škótsku populárny asi pred trinástimi rokmi, keď sa postupne začali objavovať prvé lode od firmy Alpaca. Tie boli privezené z Aljašky, kde ich outdooroví nadšenci využívali ako pomoc počas dlhých trackov divočinou na prechod riek a jazier.

Ja som sa bližšie zoznámil s packraftingom asi pred troma rokmi, keď môj kamarát Martin Žilka začal spolupracovať s firmou Robfin. Zoznámil ma s majiteľom firmy , stal som sa ambasádorom firmy pre Škótsko a dostali sa mi do rúk dve lode. Bol som z nich unesený a hlavou sa mi začali preháňať tie neskutočné množstvá možností ako spoznať krajinu z inej perspektívy.

Jednou z obrovských výhod v Škótsku je tzv. Zákon voľného pohybu – Free to Roam. Znamená to, že je možné a povolené pohybovať sa v prírode nie len po oficiálnych chodníkoch, ale kamkoľvek sa človek rozhodne vyraziť. Taktiež je povolené kempovať kdekoľvek. Samozrejme táto úžasná možnosť voľného pohybu po prírode celej krajiny so sebou prináša aj určitú dávku zodpovednosti. Riadia sa tu pravidlom – nechaj miesto, kde si bol tak, ako si ho našiel, alebo lepšie.

Škótsko je pre outdoorového nadšenca studnicou nevyčerpateľných možností.

Rieky

V Čechách a na Slovensku si ľudia spájajú packrafting najmä s pohybom na divokej vode a zdolávaním perejí. Samozrejme, aj v Škótsku je nespočetné množstvo riek. Od riek  vhodných pre úplných začiatočníkov, pre rodinné výlety s deťmi, pretože tečú pomaly  a sú jednoducho zdolateľné, s množstvom krásnych miest na brehoch vhodných na kempovanie až po divoké riavy.

Jednou z veľkých výhod je, že len minimum riek je prehradených vodnými nádržami. Takou je aj rieka Spey, pri ktorej žijem, ktorá sa dá splaviť v podstate skoro od prameňa až do mora bez nutnosti jedinej portáže. Ideálna rieka na 5-dňový výlet s deťmi a rodinou, pretože sa  na nej nachádzajú len krátke a ľahké úseky s obtiažnosťou WW2. Pre skúsenejších padlerov, ktorí majú radi trochu adrenalínu  sú v ponuke menšie rieky s obtiažnosťou WW2 až WW6.

Škótsko bohužiaľ nie je krajinou s vysokými horami a ľadovcami, preto sú tunajšie rieky silne závislé na dažďových zrážkach a to hlavne v letných mesiacoch. Niektoré rieky majú pravidelne výpusty vodných nádrží, ktoré sa nachádzajú vysoko v horách a dajú sa pádlovať celoročne. Dátumy výpustov sú prístupné na webstránkach. Hlavná sezóna pre divokú vodu je od novembra do marca, kedy sú zrážky výdatnejšie a na jar sa rieky plnia roztopeným snehom z hôr.

Jazerá

V Škótsku sa taktiež nachádza veľké množstvo jazier nazývaných Lochs. Organizujeme jednodňové výlety na jazerách v horách, ktoré ponúkajú aj skúmanie priľahlých ostrovov, ako napríklad Loch Maree, ktoré ich má asi 60 a jeho raritou je aj ostrov na jazere, ktoré má ďalší ostrov. Pre záujemcov o packraft trip s nádychom expedície aj niekoľko dňové prechody horami cez jazerá a rieky, s možnosťou prespania v úpätiach ikonických hôr, akou je napríklad Suilven. Presuny sa realizujú jazerami v nekonečných údoliach, sú spojené s výstupmi na vrcholy kopcov, alebo prechodmi úsekov na horských bicykloch. Stačí sa pozrieť na mapu Škótska a rýchlo pochopíte, že možnosti sú neobmedzené. No ani tu packrafting v Škótsku nekončí.

Pobrežie

Británia je ostrov, takže máme v ponuke stovky kilometrov nádherného pobrežia. Západné pobrežie ponúka množstvo ostrovov s nádhernými jaskyňami, bielymi pieskovými plážami alebo útesmi, ktoré siahajú do výšok niekoľko sto metrov. Pri troche šťastia sa dajú pri pádlovaní stretnúť delfíny, veľryby či žraloky. Nájdeme tu zálivy siahajúce hlboko do vnútrozemia, na koncoch ktorých sú malé rybárske dedinky, kde sa dá zabezpečiť ubytovanie, nájsť skvelé jedlo či objaviť veľký kus histórie. 

Máme v ponuke aj raritu – a síce trip z Atlantiku do Severného mora, krížom cez Škótsko, takzvaný Great glen canoe trail. Cesta v sebe obnáša 5 – 6 dňový výlet na lodiach začínajúci vo Fort William na západnom pobreží cez Caledonian canal do jazera Loch ness až na východné pobrežie s koncom v meste Inverness. Východné pobrežie je posiate bielymi plážami a severnejšie úžasnými skalnými útvarmi ako sú napríklad Duncansby stacks – skalné ihly rastúce z mora do výšky niekoľko desiatok metrov. Možnosti v Škótsku sú skutočne nevyčerpateľné.

Ako sa pripraviť

Škótske počasie vie byť premenlivé a nevyspytateľné, preto vo všeobecnosti odporúčame pripraviť sa vždy na najhoršiu alternatívu a potom nás v zásade nemôže nič prekvapiť.

Na divokú vodu na jar a jeseň určite odporúčam suchý oblek s teplým base layerom a neoprénové rukavice. Na jazerá na jar a v lete stačia suché alebo polosuché nohavice a dobrá nepremokavá bunda s vyšším vodným stĺpcom. Na more sa hodí suchý oblek, alebo suché nohavice či bunda. Večery pri ohni  alebo turistiku vám určite spríjemní ľahká páperová bunda, vyššie spomínaná nepremokavá bunda a samozrejme kvalitná outdoorová obuv, ktorá vám zabezpečí suché a bezpečné nohy.

Od júla do konca septembra je Škótsko známe vysokým výskytom malých otravných mušiek Midges, ktoré sú aktívne najmä ráno a večer, keď je bezvetrie. Mosquito sieťky a repelenty zabezpečujeme v rámci uvítacieho balíčka. Pokiaľ je počasie priaznivé, ubytovanie je zabezpečené v stanoch s karimatkami. Večer trávime pri ohni a spojíme ho s ochutnávkou rôznych single malt whisky. V prípade nepriaznivého počasia je alternatívou ubytovanie v hosteloch alebo v inom ubytovaní.

Lokálny sprievodca

Možnosťami packraftingu v Škótsku som natoľko očarený, že som sa rozhodol pre sprevádzanie ľudí touto nádhernou krajinou, aby som im mohol predstaviť všetky jej krásy. Som skúsený outdoorový sprievodca  a neustále pracujem na nových kvalifikáciách, či už z oblasti packraftingu alebo bicyklov. Organizujem výlety pre klientov z celej Európy a spolupracujeme aj s Packraft Team Slovakia. Často organizujeme aj tripy šité na mieru podľa požiadaviek klientov. Spájame aktivity na vode s roadtripom po krajine a s ochutnávkami single malt whisky, návštevami destilériek, klienti sa dozvedia informácie o histórii i geológii krajiny. 

Teraz si možno poviete, že to znie skvelo, kúpim si letenku a vyrazím na vlastnú päsť. Dá sa zorganizovať si všetko sám, ale má to svoje nevýhody. V spolupráci s packraft Team Slovakia vám ponúkame lokálne know how, ktoré v sebe obnáša 15 ročné pôsobenie v Škótsku i znalosť špeciálnych miest, ktoré v sprievodcoch nenájdete. Sprievodca hovorí po slovensky,  vyzná sa v miestnych pomeroch a vie byť nápomocný aj v prípade jazykovej bariéry. A to sú benefity na nezaplatenie, ktoré pomôžu si naplno užiť túto jedinečnú európsku divočinu.

Ak vás Škótsko láka, pozývame vás na výnimočný packrafting trip. Link na TRIP je TU.

Text: Martin Kubeš / www.wild360.co.uk  (Martin “Kubo” žije v Škótsku od roku 2008.)

Fotografie: Martin Žilka / www.PhotoMartini.com a Martin Kubeš (Martin Žilka je profesionálny fotograf a zakladateľ Packraft Team Slovakia)