GO UP

Prečo packrafting?

Packrafting je sloboda robiť to, čo ma baví, pri čom som šťastný. My sme šťastní, keď sme v prirode, v pohybe, keď spoznávame nové miesta, nových ľudí. Sloboda vybrať si či chcem ísť na rieku, more, jazero. Packraft je švajčiarsky nožík na vodu. Viem ho doniesť v kufri auta, na bajku, na chrbte, či zobrať do lietadla. Packrafty, ktoré používame my, sú obratné a stabilné, pritom hravé. Jazdia sa nich začiatočníci i majstri sveta v kajakovaní.

POROVNANIE výhod a nevýhod rôznych typov plavidiel. 

Na vode sa dá zašportovať i zahrať. V každej kategórii je samozrejme veľa rôznych modelov a podstatná je najmä súhra jazdca a lode.

NA VODU!PACKRAFTSEA KAYAKWW KAYAKSUPRAFTCANOE
váhamalá 6kgvyššia 25kgstredná 15kgstredná 12kgvysoká 40kgstredná 20kg
obratnosťvysokánízkavysokástrednánízkastredná
rýchlosťstrednávysokánízkastrednástrednástredná
stabilitavysokástrednánízkastrednávysokástredná
prepravaľahkánáročnástrednáľahkástrednástredná
univerzálnosťvysokástrednánízkastrednánízkastredná
kľudná voda5 km/h8 km/h3 km/h6 km/h4 km/h5 km/h
divoká vodado WW IVdo WW IIWW VIdo WW IIdo WW Vdo WW IV
Porovnanie rôznych druhov plavidiel

 ČO je to PACKRAFT?

Slovo “packraft” je odvodené od “raft” – nafukovací čln a “pack” – balík. Nafukovací kajak.  Väčšinou jednomiestny. Od raftu má v DNA odolnosť, zbaliteľnosť a stabilitu, od plastového kajaku si zobral hravosť, obratnosť a individuálny zážitok na vode. Niektoré nafukovacie kajaky sú príliš ťažké, iné zas viac pripomínajú nafukovacie pláštenky. My používame špičkové packrafty, vybalansované na ose váha – výdrž – výkon. 

Morské kajaky sú špeciálne lode na more, jazerá a ľahké rieky. Sú dlhé a ťažké, rýchle, málo obratné a do kufra ani lietadla si ich nezbalíte. Svoju prácu však urobia skvelo.

Rýchlostné kajaky sú špeciálky na rovnú vodu, majú minimálny odpor ako aj stabilitu, čo vyvyžuje ich maximálna rýchlosť.

Plastové kajaky na divokú vodu sú odolné, zvládnu ťažkú vodu a na riekach s vyššou obtiažnosťou svojích majiteľov potešia. Naučiť sa na  nich jazdiť je ťažšie ako zvládnuť packraft. Štandartné 7-8r dieťa na ľahkú rieku obtiažnosti WW1 do kajaku neposadíte, ale na packraft áno. Nasadanie, vysadanie a práca s šprickou je pri kajaku časovo a energeticky náročnejšie ako nasadanie a vysadanie z packraftu, ktoré trvá pár sekúnd.

Paddleboard (SUP – stand up paddle) je už zbaliteľný, na kľudnej vode či ľahkej rieke ide pekne, zbalený je však 2-3x väčší a je ajn 2-3x ťažší ako naše packrafty. Stabilita je na nich nižšia, ako aj schopnosť nabaliť sa na pár dní, či fotiť z neho so serióznym foťákom.

Rafting si odskúšali mnohí, je to zábava, spločný zážitok. V realite je to ale autobus, ktorý šoféruje guide ktorý dopraje zážitok z divokej rieky rekreantom. Ísť rieku v rafte a packrafte je kompletne iný zážitok. V packrafte máte slobodu a zodpovednosť za svoj výkon, niet sa na koho sťažovať. Máte bližší kontakt s vodou, spenené pereje vám penia adrenalín v žilách, je to zábava. Ak sa otočíte, ste za pár sekúnd späť na packrafte. Sami si vyberáte líniu, kadiaľ ísť. 

Packraft je ako motorka na kľukatej horskej ceste. Raft je autobus. Kanoe je v tých istých riečnych perejách (zátačkách na ceste) ako auto. Keď ste zadák, tak šoférujete. Keď ste háčik v predu, tak pádlujete, ale máte kus menšiu zodpovednosť, ako spolucestujúci v aute. Jazdiť na  packrafte sa treba naučiť, kritické miesta treba preskúmať a zaistiť. Máme mnohoročné skúsenosti ako sprievodcovia na divokej vode, no neustále sa vzdelávame. Či už na kurzocch Mounrain Rescue Camp alebo z novej biblie Packraft Handbook.

PREČO jazdíme na PACKRAFTOCH od firmy ROBFIN?

Packrafty českej firmy ROBFIN, na ktorých prioritne jazdíme, sú konštrukčne unikátne nafukovacie kajaky. Sú ľahké, hravé, odolné a zároveň stabilné. Oproti štandartným packraftom sú lepšie na divokú vodu, kľudnú vodu, aj na more. Vieme do nich naložiť výbavu na pár dní a užiť si najkrajšie miesta, bez motora a bez davov ľudí. Testujeme nové modely a pomáhame výrobcovi pri ich vizuálnej komunikácii a propagácii. Na naše tripy chodia ľudia aj so svojimi packraftami od iných výrobcov.