GO UP

Ako sa obliecť na packraft?

Packraft je hybridná loď. Prienik kajaku a raftu. Z každého má niečo.

Pri výbere vhodného oblečenia je dôležité vedieť aký typ packraftu idem používať, aké počasie a teplotu vody očakávam. Koža je najväčší ľudský orgán, má viaceré funkcie a okrem iného aj termoreguláciu. Oblečenie na telo by malo chrániť pred chladom viac ako vrstva na rukách či nohách.

Typy packraftov

Packrafty sa delia na dve základné kategórie – samovylievacie a bez funkcie samovylievania. Tie druhé sa môžu zadeklovať šprickou, podobne ako na kajaku. Všetko má svoje výhody a nevýhody. Jazdci na packraftoch si vlny užijú omnoho intenzívnejšie, ako na rafte. Packrafty sú nižšie, bližšie pri hladine, sú menšie a hravejšie.

Štandartné packrafty sú konštruované bez samovylievacích otvorov. Ak nemáte špricku, voda po pereji ostáva v člne, váš pohyblivý bazén sa začne tažšie ovládať a musíte ho vyliať. Potrebujete neoprén alebo ideálne suchý oblek. Iné riešenie je špricka. Nasadiť vodotesný golier, teda špricku, na plastovom kajaku, ktorý má menší vstupný otvor a pevný okraj, je ľahšie. Packrafty majú veľký vstupný otvor a mäkký okraj, zašprickovanie teda trvá výrazne dlhšie. Ak musíte často vystupovať, ako napríklad na Belej, kde zvyknú byť popadané stromy, splav vám to znepríjemní a predĺži. Ale od pása dole ste viacmenej v suchu. Robfin packrafty, ktoré my používame, majú samovylievacie otvory, ktoré automaticky vyprázdia packraft do 5 sekúnd. Jazdec v divokej vode je ale mokrý. Čo primárne nevadí, ak je leto a teplo. Ale na chladnejších horských tokoch, na jar alebo na jeseň sa preto treba chrániť.

Plavky, neoprén alebo suchý oblek?

Na pomalé letné toky stačia plavky a záchranná vesta. Základná verzia ochrany pred chladom na väčšine riek je neoprén. Elastický materiál rôznej hrúbky, ktorý vo svojich póroch udržuje vzduch a vytvára izolačnú vrstvu. Zvyčajne sa na rafting a packrafty používa vo verzii Long John, teda od členkov až po ramená, bez rukávov. Pod neoprénom si packrafteri väčšinou dávajú spodné prádlo či plavky a základnú technickú vrstvu. Základnú výbavu dopĺňajú neoprénové ponožky a topánky na vodu. Ak očakávame chladnejší deň alebo bude trip trvať dlhšie, je dobré si zbaliť aj vrchné nepremokavé bundy. Ideálne oblečenie do chladnejšieho prostredia je suchý alebo polosuchý oblek, zložený z jedného celotelového kusu alebo dvoch častí. Sucháč je tvorený odolným viacvrstvým textilným materiálom typu Gore-tex, ktorý plní vodeodolnú a zároveň ventilačnú funkciu. Cena suchého obleku je násobne vyššia ako cena neoprénu a preto sa sucháč zíde pre ľudí, ktorý sú na vode častejšie.

Nutné bezpečnostné prvky pri raftingu, packraftingu i kajakoch sú vodácka prilba, ideálne aj s ochranou uší a bezpečnostná vesta s primeraným výtlakom. Prilba chráni najcitlivejšiu časť tela a vesta vám pomáha udržať sa na hladine pri prevrátení lode.

Pri tripoch s Packraft.sk vás okrem packraftu a kajakárskeho pádla vybavíme neoprénom Long John, neoprénovými ponožkami, bezpečnostnou vestou, vodáckou prilbou a bundou z hrubšieho takmer nepremokavého materiálu. Vy by ste si mali doniesť staršiu obuv do vody (môže byť aj číslo väčšie kôli neoprénovej ponožke), základnú technickú vrstvu na vrch tela.

S oblečením vám bližšie poradia v špecializovaných obchodoch, napríklad aj v našom partnerskom obchode SUNsport v Bratislave.