GO UP

Nebo, peklo, raj

separator
Cena 270€ 3 dni
Scroll down

Nebo, peklo, raj

270€ za osobu

Dunajec – NP Pieniny, Belá – NP Vysoké Tatry, Hornád – NP Slovenský Raj.

Tri slovenské perly, nádherné rieky, pretekajúce tromi Národnými parkami.

 

 

Každá rieka má iný charakter, všade platia isté obmedzenia. Všetky tri pôjdeme, len keď budú splnené objektívne okolnosti, najmä výška vodnej hladiny. Dunajec preteká kľukatou tiesňavou cez pohraničné územie s Poľskom. Obtiažnosť WW I+ znamená zahriatie packraftov na prevádzkovú teplotu. Rieka Hornád sa do roku 2016 splavovať nedala. Ak je vhodná úroveň vody, dátum a limitované povolenky, dá splaviť aj jeho najkrajšia časť v zavretom vápencovom kaňone – Prielom Hornádu. Obtiažnosť je do WW II- . Do tretice si dáme najživšiu rieku – tatranskú Belú, ktorá vyteká z Tichej a Kôprovej doliny. Jej meniace sa koryto v štrkovom podloží tvoria časté meandre a tiež aj popadané stromy. Obtiažnosť dosiahne WW II+. Minule nás veľmi oslovil Čierny Váh, ktorý na rozdiel od Belej mal vhodnú vodu. Ako to bude teraz, uvidíme. Učíme sa prírode porozumieť a tešiť sa v nej.

Pozrite sa, ako sme splavovali Nebo, peklo a raj v roku 2021. Dokument z digitálnej dielne filmára Rasťa Hatiara bol odvysielaný v RTVS v relácii Extrémne v horách.

To, či sa nám podarí splaviť všetky tri rieky zistíme až podľa aktuálnej hydrometerologickej situácie. Tí ktorí zaváhajú to zista až podľa pekných fotiek na sociálnych sieťach. V prípade, že sa kôli nedostatku vody nebude dať niečo splaviť, riešime náhradnú rieku, možností je viacero. Isté je, že vyrážame štvrtok večer, v pláne máme 3 rieky. Kto nemôže splav v piatok a bude voľná kapacita, môže sa pridať v piatok večer na dvojdňový splav. Bývať plánujeme 2-3 noci na chatke v kempingu Podlesok v Slovenskom raji.

 • Destination
 • Departure
  Vodácke centrum, Lodenica UK, Bratislava, Karloveské rameno
 • Departure Time
  1.5. 2024 o 10h
 • Return Time
  4.5. 2024 cca 21h
 • Dress Code
  Športové na vodu. Základná technická vrstva dlhý rukáv. Pre istotu niečo do dažďa a niečo teplejšie na večer.
1
Odchod z Bratislavy alebo iných častí Slovenska
Odchod o 10h z Lodenice UK v Karloveskej zátoke. V prípade inej dopravy z rôznych častí Slovenska konzultujte osobne. Vyrážame na Spiš. Ubytujeme sa v chatkách v kempe alebo v našich campervanoch.
2
Dunajec - prvý deň na vode
Piatok ráno sa presunieme za Tatry do Zamaguria. Máme plán splaviť Dunajec s nádherným kaňonom a s turistami na pltiach. Pereje dosahujú náročnosť WW I+ až WW II-, v závislosti od výšky vodnej hladiny. Na úvod si dáme trochu teórie, pádlovanie, komunikácia, bezpečnosť. S packraftami sa na vode dobre zoznámite, pereje vás začnú baviť. Po splave sa presúvame na základňu. Welcome drink, dáme sušiť veci a pozrieme fotky.
3
Hornád - druhý deň na vode
Ak má Hornád výšku hladiny v povolenej výške, dáme si nádherný splav cez Prielom Hornádu. Začíname na Podlesku. Peším turistom zakývame z rieky, budeme sa kochať strmými kolmými stenami. Obriažnosť dosiahne cca WW II, zúžitkujeme skúsenosti z Dunajca, ktorý mal iný charakter a väčší prietok. Ak Slovenský raj poznáte, spoznáte ho úplne inak. Končíme na Čingove a prsúvame sa späť do base campu. Ak bude možné, urobíme si oheň alebo gril. Vie niekto hrať na gitaru?
4
Belá - tretí deň na vode
Ak sa nám podarí splaviť aj Belú, tak sme to vyhrali. Najdivšia slovenská rieka, ktorá krásne meandruje vo svojom štrkovitom podloží. Obtiažnosť dosiahne WW II+ a na konci splavu budete cítiť, že ste niečo pre svoje telo urobili.
Šanca, že dáme všetky tri plánované rieky je v jarných mesiacoch tak 50/50. Ak nejakú rieku nebudeme môcť splaviť podľa plánu kôli nižšej či príliš vysokej vodnej hladine, zvolíme inú vhodnú alternatívu. Výborná alternatíva je jeden z dvoch úsekov Čierneho Váhu v Národnom parku Nízke Tatry. Toto je trip na ktorý nezabudnete do konca života a budete sem chcieť zobrať najlepších kamošov. Chodíme len v malej skupine a zvyčajne je s nami aj profi fotograf.