GO UP

Deti na packraft?

Patria deti na packraft, kde sú sami v člne? Keď sme s packraftami začínali, nemali sme v tom jasno ani my. Ale rozjasnilo sa a radi sa o skúsenosti podelíme.

Doprajte deťom radosť a naučte ich zvádať riziká primerané ich veku.

Riziko

Pohyb po riekach je potenciálne nebezpečné a rizikové. Nikto nechce problémy, zvlášť ak ide o deti. Ale deti treba aj vychovávať, aby problémy v živote zvládali, boli krok za krokom samostatnejšie. Bezpečnosť je prvoradá a rizikové prostredie vie byť aj kontrolované. Je vhodné, ak dieťa vie plávať. Automaticky musí mať vhodnú bezpečnostnú vestu, pričom menšie deti ju majú upnutú popruhom aj medzi nohami, aby sa im nevyvliekla. Pri splavovaní riek s obtiažnosťou WW1 a vyššie je nutné mať prilbu.

Packrafty majú výhodu, že sú ľahké a teda na ich manévrovanie treba menej sily, ako na štandartný plastový kajak. Packrafty sú aj stabilnejšie, riziko prevrátenia je na kľudnejších tokoch nízke. Ak sa aj prevráti, otočenie packraftu a naskočenie zvládajú deti častokrát lepšie ako dospelí. Dieťa či dospelý by na pomalších tokoch bez prekážok mali vedieť kedykoľvek zastať na brehu. Vedúci skupiny je väčšinou vpredu, určuje optimálnu trasu a vyhodnocuje riziká. Skupina má dohodnuté zvukové a vizuálne komunikačné signály.

Aký je vhodný vek, aby dieťa mohlo ísť samostatne na nafukovacom kajaku? Ak sú obaja rodičia vodáci, tak čím skôr, to je jasné. Vodácke partie vedú deti od mala k pohybu na vode, zažívajú viacdenné splavy, prirodzene sa učia bezpečnosti aj etike. Deti sa učia rýchlo, berú si z dospelých príklad, často potom táto záľuba prerastie v zápis do športových oddielov a pravidelné tréningy.

Človek bez slobody je ako ryba bez vody.

Slovenské príslovie

Vekový limit

Nevodákov je však omnoho viac a tým je primárne určený tento článok. Kde je veková hranica? Žiadny limit stanovený nie je. Deti v rovnakom veku nemajú rovnaké skúsenosti, ani fyzické a mentálne predpoklady na samostatné bezpečné ovládanie nafukovacieho kajaku na rieke. Isté je, že sa učia rýchlo, že dokážu byť uvoľnené. Menej na nich vplýva stres v porovnaní s dospelými. Deti sa radi hrajú. Byť na kľudne tečúcej rieke a ovládať svoju vlastnú loď je úžasné. Popri tom beží na oboch stranách unikátny film a zurčiaci prúd nám prináša nové a nové scenérie.

Skúsení sprievodcovia vedia deti naučiť základné pohyby s pádlom a odhadnúť, či dieťa má na to, aby samostatne zvládalo. Ideálne pred splavom využiť služby požičania packraftov či kajakov na kľudnej vode. Úplne ideálne je navštíviť kajakovú školu, napríklad vo Vodáckom centre, ktoré má základňu v bratislavskom karloveskom ramene alebo si zistiť lokálnu lodenicu, či ponuku v okolí na internete.

Zobrať dieťa na vhodný packraftový trip je niečo úplne iné, ako ho zobrať do kanoe alebo na raft. Dieťatu dávate dôveru a zodpovednosť za svoje kroky. To sa v živote zíde. Na kľudnejšie tečúce rieky môžu ísť deti vo veku okolo 7 rokov. Na prudko stojatu vodu typu Malý Dunaj môžu ísť aj mladší. Treba zvážiť, či budete pádlovať na trase aj jemný protiprúd, alebo sa len poveziete po prúde. Do perejí obtiažnosti WW 2+ by mohli ísť deti približne od 10-12 rokov v sprievode skúseného guida v tom prípade, ak majú zvládnuté základy pádlovania, dostatok fyzickej sily a skupina je malá. Úseky nemusia byť veľmi dlhé a je lepšie ak je počasie priaznivejšie. Deti potom dostanú chuť na ďalšiu porciu a to je predsa veľká vec! Úplne najlepšie ak je pri týchto výkonoch aj sem tam nejaký foťák, či dokonca profi fotograf 🙂